Top

Make Awesome Yogurt For A Fraction of the Cost

Our family eats a lot of yogurt. We love the rich, creaminess of Greek yogurt but it was getting very expensive very quickly. At $4-7 per tub, and at least one tub per week, I had to find a cheaper solution. Not to mention, that many tubs can't really be great for our carbon footprint (even if we ... READ the POST

popular vegan blueberry muffin with spirulina recipe

One of my favorite desserts to bring to a potluck is blueberry muffins. They travel well and pretty much no one can say no to a well-made muffin. These muffins are full of bright, happy flavors while being dairy-free and vegan. Our family is trying to eat more plant-based meals and I have a lot of ... READ the POST